Sobota, 19 stycznia 2019. Imieniny Erwiny, Henryka, Mariusza

Pokonać strach na nartach biegowych. Arek Duda jedzie do Norwegii po medal.

2013-04-04 10:15:56 (ost. akt: 2013-04-04 10:46:11)
Arek Duda z Rant 2012 zwyciężył w Biegu Ridderrenet w Norwegii na dystansie 20 km w swojej grupie wiekowej.

Arek Duda z Rant 2012 zwyciężył w Biegu Ridderrenet w Norwegii na dystansie 20 km w swojej grupie wiekowej.

Autor zdjęcia: Arch. prywatne

Niewidomy Arek Duda z Rant w gminie Wydminy weźmie udział w Tygodniu Rycerskim w Norwegii (7-14 kwietnia), największej dorocznej zimowej imprezie sportowej dla niepełnosprawnych na świecie, kończącej się jubileuszowym 50. biegiem na nartach Ridderrennet.

Arek startuje wraz z grupą podopiecznych i wolontariuszy projektu Pokonać strach, prowadzonego od 3 lat przez Towarzystwo Narciarskie "Biegówki".

Jego celem jest aktywizacja niewidomych oraz niedowidzących dzieci i młodzieży poprzez naukę biegania na nartach, intensywne treningi oraz starty w zawodach. 

Podopieczni Pokonać strach wezmą udział w Tygodniu Rycerskim po raz drugi.

Przed rokiem 17-letni wówczas Arek Duda zadebiutował zwycięstwem w głównym biegu na 20 km w swojej kategorii wiekowej. Drugi zawodnik, Mieczysław Bąk z Siemianowic Śląskich, również uzyskał doskonały czas, ale sympatię uczestników i organizatorów uzyskał głównie podczas udanego występu na Talent Show.Tegoroczny Bieg Ridderrennet odbędzie się już po raz 50. Z tej okazji zaplanowano powtórzenie wydarzeń i miejsc z pierwszego biegu w 1964 r. Reprezentacja 'Pokonać strach' będzie 2 razy większa niż przed rokiem; w zawodach weźmie udział czwórka uczniów z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Laskach: Aneta Wyrozębska, Arnika Bukowska, Grzegorz Meller i, powtórnie, Arek Duda. Wszyscy wymienieni ciężko trenowali, aby znaleźć się w tej grupie. Spośród dwunastki uczestników projektu, która rozpoczynała przygotowania do sezonu, wykazali się największym zaangażowaniem oraz wspaniałymi wynikami na Biegu Piastów. Analogicznie, ich przewodnikami będą wolontariusze, którzy wykazali się największym wkładem w projekt.

Podczas Tygodnia Rycerskiego zespół 'Pokonać strach' planuje udział w dwóch biegach narciarskich: w biegu 'górskim' po trudnych trasach i z dużymi różnicami wysokości a także obowiązkowym 3kg obciążeniem w plecaku oraz w biegu Ridderrennet na głównym dystansie 20km.

Uczestnicy wyjazdu spróbują również sił w narciarstwie zjazdowym oraz potrenują na strzelnicy biathlonowej ze specjalną bronią laserową z celownikami dźwiękowymi dla osób niewidomych.

Podczas Talent Show w role Marit B. i Justyny K. wcielą się Arek i Aneta. Wywiad z nimi w konwencji znanego kabaretowego talk show poprowadzi jeden z przewodników. Na widowni spodziewany jest następca tronu Norwegii i ponad 300 uczestników Ridderrennet wraz z przewodnikami.

Podstawowym celem wyjazdu będzie jednak doskonalenie umiejętności narciarskich. Stąd w planie codzienne treningi na pucharowych trasach w Beitostolen, a potem regeneracja na basenie i saunie. Odbędą się warsztaty ze smarowania nart, będzie okazja do wymiany doświadczeń z innymi zawodnikami.


Arek Duda
Arek (18 lat) pochodzi z Rant, małej wsi na Mazurach (gmina Wydminy koło Giżycka). W 2012 zwyciężył w Biegu Ridderrenet w Norwegii na dystansie 20 km w swojej grupie wiekowej. Również w Biegu Piastów w 2012 oraz w 2013 uzyskał najlepszy wynik wśród niewidomych.
Od trzech lat trenuje pływanie - w swoim dorobku ma kilka medali z ogólnopolskich zawodów, ma ambicje, aby zostać członkiem kadry narodowej w tej dyscyplinie. Na co dzień mieszka i uczy się w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Laskach.


Wyjazd Arka Dudy na Tydzień Rycerski w 2013 został dofinansowany przez Folwark Łękuk.

Informacja prasowa

Ważne linki:

http://www.tnbiegowki.pl/pokonacstrach.html

https://www.facebook.com/pokonacstrach/app_354373814671732

http://www.facebook.com/pokonacstrach
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages