Wtorek, 18 grudnia 2018. Imieniny Bogusława, Gracjana, Laury

Gminne drogi prowadzą do sądu...

2013-04-18 09:59:39 (ost. akt: 2013-04-18 10:05:20)
Wójt gminy Wydminy Radosław Król przed rozprawą na sądowym korytarzu

Wójt gminy Wydminy Radosław Król przed rozprawą na sądowym korytarzu

Autor zdjęcia: Sławomir KędzierskiPrzed Sądem Rejonowym w Giżycku rozpoczął się proces Radosława Króla, wójta gminy Wydminy oraz Marii Doleckiej, zastępcy wójta. Prokurator oskarżył ich o przekroczenie uprawnień przy wydawaniu zezwoleń na wydobywanie żwiru z należących do gminy żwirowni oraz naruszenie prawa budowlanego przy remontach dróg.
— Gdyby pan znał prawom nigdy by pan takiej decyzji nie wydał — takie słowa padały pod adresem wójta gminy Wydminy Radosława Króla z ust sędziego prowadzącego rozprawę, prezesa Wydziału Karnego Sądu Rejonowego w Giżycku, Tomasza Zielińskiego.
Wójt gminy Wydminy nie przyznał się do przedstawionych mu przez prokuratora zarzutów. Miał prawo odmowy składania wyjaśnień, ale postanowił przedstawić sądowi swoją wersję wydarzeń. Wyłonił się z tego bardzo niekorzystny obraz urzędu, w którym ze znajomością prawa nie jest dobrze.Radosław Król kilkakrotnie stwierdził, że wspomnianych zezwoleń na wydobywanie żwiru nie powinien był wydać, ale to wie dopiero teraz. W czasie, kiedy zezwolenia wydawał, takiej wiedzy nie miał.

Niewątpliwie z wyjaśnień wójta wynikało, że ze strony gminy nikt nie kontrolował ilości wydobywanego żwiru. Chociaż było to mienie gminy, to na jego "straży" nikt nie stał, i nie wiadomo, ile tak naprawdę żwiru "wyjechało" ze żwirowni.

Natomiast argumentem na rzecz obrony wójta ma być, iż od dawna w gminie Wydminy tak praktykowano. Decyzje zezwalające na wydobywanie żwiru z własnych, gminnych żwirowni na cele publiczne w takiej samej lub bardzo podobnej formie wydawali również poprzednicy Radosława Króla na tym stanowisku.
Maria Dolecka, zastępca wójta gminy Wydminy, która stanęła obok niego w ławie oskarżonych, skorzystała z prawa odmowy składania przed sądem wyjaśnień. Sędzia odczytał jej wyjaśnienia złożone w trakcie prokuratorskiego śledztwa.Kolejna rozprawa w czerwcu.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (14) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Po co to prawo? #1061255 | 83.11.*.* 20 kwi 2013 11:37

  Jak to jest, że jedne gminy mogą remontować swoje drogi zgodnie z obowiązującymi przepisami, i potrafią to zrobić na czas, a drugie jak tego nie potrafią to wybierają sobie "króla", który sam ustanawia prawo i wydaje polecenia jak ma być? PO CO TO PRAWO I USTAWY SĄ? Zafundujmy sobie wszyscy takich "królów" i wtedy zlikwidujemy sądy, a i oszczędności wtedy będzie wiele. Pozostanie nam wtedy tylko płacić podatki i nie wychodzić z domów bo będzie strach przed bandziorami. Ot, praktyki gminne z Wydmin dajecie wzór na całą Polskę jak robić? Twórcy prawa... "Królu" nie potrafisz rządzić w zgodzie z prawem to zrezygnuj!

  Ocena komentarza: warty uwagi (31) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. jus #1061032 | 83.23.*.* 20 kwi 2013 07:48

  Nadzór nad przestrzeganiem prawa powinien sprawowac wójt (w Wydminach to człowiek PSL), kancelaria prawna( m.in. Marcin Adamczyk związany z PSL) i sekretarz gminy(wybrana przez wójta poza konkursem). Wspierać ich może zastępca wójta, którą opłacamy z naszych podatków. Kompetentni ludzie???Wójt nie zna prawa?! Szok! Od tego ma pod ręka kancelarie prawną! Może niech jeszcze zatrudni zastępcę zastępcy wójta! Ile tak naprawdę żwiru "wyjechało" ze żwirowni i dokąd? Nie dsotrzegam wokół nawet taczki żwiru na drogach!

  Ocena komentarza: warty uwagi (30) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. która, jakie? #1060016 | 83.12.*.* 19 kwi 2013 10:52

  Zwir zuzyto do naprawy jakich drog?!?!

  Ocena komentarza: warty uwagi (22) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. mazur #1059813 | 68.74.*.* 19 kwi 2013 03:50

  Uwazam ,ze powinni zainteresowac sie wykonawca remontow drog, toby wiele wyjasnilo w tej sprawie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. jerzy z; ponowy #1059608 | 83.28.*.* 18 kwi 2013 20:53

  Glowa do gory,nic kol. nie ukradl,nic nie zdefraudowal,po co ta heca. Zwir zuzyto do naprawy drog,az strach pomyslec co mowiliby kol. oponenci gdyby drog nie naprawiano,a zwirek moze z muchomorkiem bawili sie w piaskownicy- zwirowej.kok

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (-1)

  Pokaż wszystkie komentarze (14)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages