środa, 11 grudnia 2019. Imieniny Biny, Damazego, Waldemara

Wydminy miastem? Rozpoczęły się konsultacje społeczne

2019-11-06 09:05:15 (ost. akt: 2019-11-06 09:21:20)

Autor zdjęcia: Arch. GG

Konferencją "Nadanie praw miejskich Wydminom" we wtorek 5 listopada rozpoczęły się konsultacje społeczne dotyczące nadania praw miejskich. Wójt gminy Wydminy Radosław Król zachęca mieszkańców do dyskusji.

Podczas prezentowanej we wtorek prezentacji wójt Radosław Król zwrócił uwagę na posiadanie przez Wydminy atrybutów miasta: liczba mieszkańców nie mniejsza niż 2 tys., posiadanie praw miejskich w przeszłości, przynajmniej 60 proc. mieszkańców utrzymuje się z działalności pozarolniczej, brak zabudowy zagrodowej w części miejskiej, posiadanie wyodrębnionego centrum i niezbędnej infrastruktury technicznej - wodociągów, kanalizacji, pełnienie funkcji społecznych i administracyjnych, systemu szkolnego. Wójt podkreślił we wtorek również możliwość pozyskiwania dodatkowych środków finansowych na rozwój, wzrost prestiżu, ułatwienia w odrolnieniu działek, pozostania dodatków płacowych dla nauczycieli. Jak zapewnia, w związku z uzyskaniem praw miejskich nie wzrosną opłaty za wodę i kanalizację. Bez zmian pozostanie również liczba radnych, zarobki burmistrza. Nie będzie dwóch urzędów.

Obecni na konferencji goście: Marcin Galibarczyk dyrektor Departamentu Turystyki Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie, Jacek Wiśniowski burmistrz Lidzbarka Warmińskiego oraz Stanisław Harajda sekretarz Komitetu Naukowego Polskiej Sieci Miast Cittaslow przedstawili szanse i zagrożenia wynikające z bycia miastem. Zwrócili uwagę na fakt, że miasta do 5 tysięcy mieszkańców nie tracą przywilejów wsi a zyskują możliwość pozyskiwania środków zewnętrznych na rewitalizację i infrastrukturę.

Konferencja cieszyła się tak dużym zainteresowaniem mieszkańców, że aby pomieścić wszystkich w ostatniej chwili zmieniono na większe jej miejsce. Mieszkańcy zadali wiele pytań, przedstawili swoje wątpliwości. Odpowiedzi udzielali wójt oraz goście. Zauważono, że Lidzbark Warmiński pozyskał w ciągu 4 lat 27 milionów złotych z programów Sieci Miast Cittaslow. Warunkiem przynależności Wydmin do tej sieci jest zostanie miastem, daje to szanse na rozwój i aktywizację społeczności lokalnej.

Konsultacje społeczne w gminie Wydminy potrwają 3 tygodnie od tego czwartku (7 listopada włącznie). Mieszkańcy będą mogli wypowiedzieć się na temat zostania miastem w formie głosowania. Wójt powołał zespoły, które z zapieczętowanymi urnami odwiedzą mieszkańców. Co czwartek, Wójt będzie pełnił dyżur podczas targu. Głos będzie można również oddać w Urzędzie Gminy, tam też można uzyskać informacje na nurtujące pytania.
Decyzję o nadaniu praw miejskich podejmuje Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji po zasięgnięciu opinii Wojewody.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (28) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. NICK #2831801 | 37.47.*.* 8 gru 2019 14:20

  WYDMINY JUŻ FIGURUJĄ W WYKAZIE MIAST NALEŻĄCYCH DO CITTASLOW CHOĆ NIE SĄ MIASTEM. A GDZIE PYTANIE DO MIESZKAŃCÓW?

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. obserwator #2831636 | 37.47.*.* 7 gru 2019 21:33

   Miast jest więcej niż 20 tylko to jakieś tajne że nie podają ile dokładnie. Podane są miasta z woj. warm-mazurskiego bo biedny zawsze da się ogłupić a nie ma miast z południa kraju czy im nie zależy na dobrobycie proponowanym przez Cittaslow?

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. statystyka #2831574 | 37.47.*.* 7 gru 2019 18:53

   Cittaslow to taki" Łańcuszek szczęścia" w światowym wydaniu. Do sieci należy 135 miast z 20 krajów na całym świecie w tym 20 miast z Polski. Na 940 (do 50 tys.) miast w Polsce, 20 przystąpiło do Cittaslow to stanowi 2,14% a więc tłoku ani w Polsce ani Europie nie ma a wpisowe i składki trzeba płacić jak w "Łańcuszku Szczęścia"

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. Mieszkaniec #2831573 | 37.47.*.* 7 gru 2019 18:37

   Podwyżka woda x 2, śmieci x 2, podatek gruntowy x 3 inne opłaty x4 i się nazbiera na pensje dla burmistrza i pracowników urzędu miejskiego.

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  4. mieszkaniec #2829538 | 37.47.*.* 4 gru 2019 10:06

   Wójt to robi tylko i wyłącznie dla własnych potrzeb a nie mieszkańców. Z-ca wójta,szkoła, cal to za mało dla swoich lizusów (ludzie bez honoru) potrzebne są miejsca w urzędzie miejskim. Naobiecywał już co to będzie w Wydminach, jak na razie to nie ma nic, z wyjątkiem miejsc pracy swoim lizusom

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (28)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages